Zabytki i przyroda w Niechorzu

Na północy Polski w gminie Rewal, w województwie zachodniopomorskim położona jest bardzo dobrze znana wszystkim Polakom miejscowość Niechorze. Jest to kurort typowo wypoczynkowy, który posiada bazę noclegową z niezwykle szeroką ofert, dostępną na meteor-turystyka.pl (noclegi Niechorze). Znajdziemy tutaj bez problemu domy wczasowe, pensjonaty, kempingi, pokoje gościnne oraz pola namiotowe, które za niewielką cenę oferują dopasowane do naszych potrzeb noclegi.

Niechorze to wakacyjny cel podróży wielu Polaków. Decyduje o tym przede wszystkim dostęp do morza. Miejscowość może pochwalić się piękną plażą oraz przylegającym do niej letnim kąpieliskiem. Poza tym ta niewielka wieś jest wyjątkowo bogata w zabytki. Najsłynniejszym jest pochodzący z XIX wieku zespół latarni morskiej. W jego skład wchodzi latarnia, dom latarników, dwa budynki gospodarcze oraz ogród otoczony murowanym ogrodzeniem z furtkami. Jeśli chcemy zobaczyć pozostałości historii tej wsi, która pierwotnie była typową wioską rybacką, warto się przejść w okolice jeziora Liwia Łuża, gdzie możemy podziwiać dawne zagrody i kamieniczki rybackie, datowane na XVIII i XIX wiek. Ich charakterystycznym elementem są ozdobne bramy wjazdowe.

W Niechorzu znajduje się dworzec Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, który został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku. Mamy tu również dwie stacje kolejowe: Niechorze oraz Niechorze Latarnia. W sezonie letnim możemy wybrać się na przejażdżkę tak zwaną Ciuchcią Retro, która przejeżdża przez wymienione stacje. Warto także wybrać się na przystań rybacką i zobaczyć tamtejsze kutry rybackie, a może nawet skorzystać z okazji i kupić świeżo złowioną rybę. Jeśli temat połowów zainteresuje nas bardziej, możemy również wybrać się do znajdującego się we wsi Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Zdecydowanie warto też zwrócić uwagę na przyrodę. W zachodniej części wsi znajduje się charakterystyczny, wysoki klif – na nim właśnie stoi latarnia morska. Poza tym, możemy również udać się nad jezioro Liwia Łuża, które oddziela miejscowość od lądu po stronie południowej. Tam w 1959 roku został utworzony Rezerwat Przyrody Liwia Łuża, którego głównym celem jest ochrona fauny. Te obrzeża miejscowości znalazły się w programie 2000, który stworzył tutaj obszary ochrony siedlisk (w Trzebiatowsko-Kołobrzeskim Pasie Nadmorskim) oraz w obszary specjalnej ochrony ptaków (Zatokę Pomorską oraz Wybrzeże Trzebiatowskie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>