Udane wakacje w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Wyjazd wakacyjny zawsze wnosi odrobinę stresu. Stres ten jest wywołany jest przede wszystkim tym, co zastaniemy w miejscu, do którego jedziemy. Mowa tutaj oczywiście o głównych kierunkach urlopowania się naszych rodaków, czyli o morzu (typowo nadmorskie miejscowości) i górach (w szczególności mając na myśli Tatry i Zakopane).

Stres ten jest wywołany spodziewanymi tłumami, niepewną pogodą oraz tym, czy wynajęty przez nas za grube pieniądze nocleg będzie faktycznie taki, jak wyglądał na zdjęciu. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto jest spróbować odbyć coroczną podróż w nieco mniej popularne miejsce.

Jednym z nich jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Niby każdy słyszał, ale mało kto faktycznie w niej był (nie licząc oczywiście Krakowa i Częstochowy). Jura to region, gdzie baza noclegowa [więcej: wolne noclegi Jura Krakowsko-Częstochowska] jest z prawdziwego zdarzenia, więc ci co martwią się, że nie zdobędą noclegów, powinni być spokojni. To też miejsce pełne zabytków, rezerwatów przyrody i parku narodowego.

Planując zwiedzanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niemożliwe jest, abyśmy nie otarli się o nazwę Szlak Orlich Gniazd. Jest to szlak turystyczny, który każdy przynajmniej raz w życiu powinien przemierzyć. Na jego trasie znajduje się 16 malowniczo ulokowanych fortec z epoki średniowiecza. Wiele z nich zachowało się w doskonałym stanie, niektóre zostały odbudowane współcześnie, a kilka tworzy malownicze i sentymentalne ruiny. Przemierzając trasę od zamku do zamku, trafimy w końcu na Zamek na Pieskowej Skale. Jest szczególny, nie tylko ze względu na swoje walory historyczne. Jest on jednocześnie bramą do Ojcowskiego Parku Narodowego, który pozwoli nam podziwiać niezwykłe okazy roślin i zwierząt, jak również długie i głębokie jaskinie. W parku tym jest jeszcze jedna rzecz, którą każdy zna z lekcji geografii, ale na żywo widziało ją niewiele osób – jest to Maczuga Herkulesa.

Jura Krakowsko-Częstochowska jest terenem do odbywania wycieczek w trakcie wakacji lub do dłuższego urlopowego wyjazdu. Teren ten za nasze zaufanie odwdzięczy się niezapomnianymi wspomnieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>