Jaskinie Doliniy Kościeliskiej

Szukając ciekawego miejsca na wypoczynek w Polsce, warto zainteresować się piękną, podhalańską wsią, położoną niedaleko od Zakopanego – Kościeliskiem. Jest to wieś o charakterze typowo wypoczynkowym, gdzie przybywający goście witani są bardzo serdecznie, a czekające na nich noclegi, spełniają oczekiwania nawet najbardziej wybrednych turystów. Strona jest listą dostępnych propozycji.

Kościelisko cenione jest przede wszystkim przez pasjonatów górskich wędrówek. W pobliżu wioski jest wiele ciekawych i urokliwych szlaków turystycznych, jak również wiele jaskiń. W samej Dolinie Kościeliskiej odkryto, do tej pory około 450 jaskiń, jednak do zwiedzania udostępnione są tylko 4 z nich: Mroźna, Raptawicka, Mylna oraz Smocza Jama.

Jaskinia Mroźna – zlokalizowana jest na wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej. Ma ona długość 773 m, wejście do niej znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m., zaś wyjście na 1112 m n.p.m. W jej wnętrzu panuje stała temperatura – ok. 6 stopni Celcjusza. Jaskinia Mroźna składa się z pojedynczego korytarza, o dość ubogiej szacie naciekowej, choć warto pamiętać, że jest to najbogatsza szata naciekowa wśród tatrzańskich jaskiń, dostępnych dla turystów. Jaskinię odkrył w roku 1934 Stefan Zwoliński i Tadeusz Zahorski. Jaskinia, jako jedyna z wymienionych posiada oświetlenie elektryczne. Wejście do jaskini jest płatne. Smocza Jama zlokalizowana jest w dolnej części Wąwozu Kraków i ma formę stromego, wznoszącego się tunelu, o długości 37 m. Jaskinia przebija na wylot skałę w turni Ratusza. Trasa przejścia jest ubezpieczana łańcuchami, a wybierając się do tej jaskini należy pamiętać, o zabraniu ze sobą latarki (najlepiej czołówki). Jaskinia Raptawicka natomiast znajduje się po zachodniej stronie Doliny Kościeliskiej, na wapiennej Turni Raptawickiej. Jaskinia ma formę pojedynczej sali wymiarach 10 na 40 metrów i wysokości od 10 do 15 metrów. Aby dostać się do sali należy pokonać 4 metrową stalową drabinkę. Jaskinia Mylna położona jest w pobliżu Jaskini Raptawickiej. Jej długość wynosi 1835 metrów, jednak do zwiedzania przez turystów udostępnione jest tylko 300 metrów. Jaskinia składa się z licznych korytarzy i niedużych komór. Ze względu na liczne rozgałęzienia jakie tworzą korytarze jaskini, należy odpowiednio przygotować się na jej zwiedzanie. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą latarkę. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zaleca się zrezygnować z samotnego jej zwiedzania.

Jedna myśl na temat “Jaskinie Doliniy Kościeliskiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>