Dolina Osławy – Rzepedź

Odwiedzając Rzepedź – dużą wieś, leżącą w województwie podkarpackim, w gminie Komańcza, trudno nie zachwycić się jej piękną lokalizacją. Wieś położona jest bowiem nad rzeką Osławą.

Osława to lewy dopływ Sanu, o długości 55 km, powierzchnia jej zlewni wynosi zaś 503 km2. Nie jest to więc jakaś duża rzeka, jednak jest niezwykle urokliwa. Wpływa ona ze stoków Matragony, szczytu granicznego, położonego w Bieszczadach Zachodnich, o wysokości 990 m n.p.m. i początkowo płynie w kierunku zachodnim i dopiero na wysokości Przełęczy Łupkowskiej odbija na północ. W pobliżu wsi Zasław wpada do Sanu, a cechą charakterystyczną dla jej dolnego odcinka jest jego bardzo kręty przebieg. Niemal na całej swej długości Dolina Osławy jest granicą pomiędzy Bieszczadami Zachodnimi a Beskidem Niskim, dodatkowo stanowi ona szlak komunikacyjny. To właśnie Doliną Osławy biegnie jedna z linii Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, która rozpoczyna się w Balnicy, a kończy w Rzepedzi. Tędy biegnie też trasa kolejowa z przełęczy Łupkowskiej do Zagórza, jak również drogi nr 897 i 892. Rzeka płynie przez sporą liczbę miejscowości, które do roku 1946 były zamieszkałe głównie przez Łemków. Po Łemka w niektórych z tych miejscowości zachowały się wschodniołemkowskiej cerkwie – bardzo cenne zabytki architektury sakralnej. Takie świątynie znajdują się m.in. w Morochowie, Szczawnem, Turzańsku, Komańczy, Wisłoku Wielkim, Radoszczycach oraz w Rzepedzi. Ponadto w dolinie Osławy można obejrzeć także cerkwie murowane z początku ubiegłego wieku, których styl wywodzi się z Huculszczyzny. Takie budowle znajdują się m.in. w Czaszynie, Łukowem i Smolniku. Dla celów turystów zainteresowanych obiektami sakralnymi na tym terenie, powstał „Szlak Ikon Doliny Osławy”, który rozpoczyna się w Sanoku. Jest on znakowany kolorem niebieskim. Oczywiście na jego trasie znajduje się też Rzepedź wraz z cerkwią św. Mikołaja. I właśnie dlatego też Rzepedź to świetna baza wypadowa do zwiedzania doliny Osławy. Te rejony dla wielu mogą stać się odkryciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>