Dlaczego warto się wybrać do Unieścia?

Unieście to miejscowość, która świetnie się nadaje jako cel wakacyjnych wypraw dla niezdecydowanych. Leży ona bowiem na mierzei pomiędzy Morzem Bałtyckim, a jeziorem Jamno. Dzięki temu łączy w sobie dwie zalety położenia.

Jezioro Jamno (Jamno – opis wikipedii) jest dużym (ponad 2 tysiące hektarów powierzchni) zbiornikiem, połączonym z Morzem Bałtyckim za pomocą Kanału Jamieńskiego. Znajdziemy tu plażę oraz liczne przystanie żeglarskie, ponieważ bardzo intensywnie uprawia się tu sporty wodne. W sezonie wakacyjnym na akwenie organizowane są rejsy statkami wycieczkowymi „Koszałek”, „Mila” oraz „Parostatek”, którymi możemy się dostać na przykład do Koszalina. Połączenie z nim zapewniają prywatni przewoźnicy.

Unieście jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, dlatego też istnieje tu bogata baza noclegowa (Unieście – spis meteora) oraz infrastruktura turystyczna. Liczne pensjonaty, domy wczasowe oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im miejsce. Wybierając się tu na wakacje, warto zapoznać się z propozycją noclegową miasta, możemy np. poszukać jej w internecie, na pewno znajdziemy tam mnóstwo pomysłów na nocleg. Miasto posiada oczywiście także plażę i kąpielisko morskie „Unieście 221”, które obejmuje 100 metrów linii brzegowej. Powinniśmy również koniecznie się wybrać do tutejszej przystani rybackiej. Powstała ona w 1994 roku. W jej skład wchodzi dalba wyciągowa, plaża do bazowania łodzi oraz akwatorium. Podlega pod Urząd Morski w Słupsku. Miejscowe kutry mają oznaczenie „UNI” na burcie. Przystań jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, ponieważ można tutaj kupić świeżą rybę, lub też wędzoną.

Niedaleko portu znajduje się zaś urokliwe molo, jedyne w całej gminie. Do niego przybijają również statki wycieczkowe oraz kutry, które zabierają chętnych w morze na połów dorsza. Warto się również wybrać na wycieczkę rowerową po Unieściu i okolicy. Znajdziemy tu czyste lasy oraz wiele ciekawych ścieżek rowerowych. Przy okazji możemy również odwiedzić pobliskie Mielno, a w nim przejść się po słynnej Promenadzie Przyjaźni. Są na niej organizowane dyskoteki pod gołym niebem, które przyciągają wielu chętnych. Warto też zobaczyć dawne poniemieckie bunkry, które znajdują się około pół kilometra od centrum miasta. Do dziś nie jest znane ich przeznaczenie – być może pełniły funkcję prochowni, lub też stanowiska obserwacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>